• HOURS: MON-FRI 8AM 7PM

Menu Close

Trendy marketingowe na rok 2022

Początek roku to czas ostatnich podsumowań i planów, więc szczególnie warto zwrócić uwagę na nowości. Przede wszystkim na te, które dają nam możliwość jeszcze większego usprawnienia naszych działań. Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem trendów w marketingu i komunikacji wielokanałowej, które opracowali specjaliści m.in Vercom. Jaki trend warto mieć na oku, planując działania marketingowe na 2022 rok?

Paweł Sala, CEO&Co-founder w FreshMail

Chcąc dobrze odnaleźć się w 2022 roku, powinno się zwrócić uwagę na trzy aspekty swoich działań.

Pierwszy z nich dotyczy samego zarządzania marketingiem. Najważniejsze stanie się zwinne podejście do planowania oraz dostosowywania bieżących działań do sytuacji. Aby być tu precyzyjnym, mowa tu o adaptacji i elastycznej taktyce osiągania celów, stawianych przed zespołem marketingu. Doświadczenia z ostatnich dwóch lat uczą nas, jak bardzo zmienne mogą być warunki pracy czy jak ważne jest posiadanie sprawdzonego zespołu. 

Drugi ważny aspekt to kwestia techniczna. Myślę, że 2022 rok będzie okresem, w którym coraz większa ilość marketerów będzie migrować w kierunku platform CPaaS. Pozwolą one na łatwiejsze zarządzanie komunikacją marek. Mowa tu o spójnym i łatwym zarządzaniu takimi kanałami komunikacji jak email (marketingowy i transakcyjny), SMS, push, itp. Uważam, że to dopiero początek dużej zmiany na rynku w tym zakresie.

Trzecia kwestia to aspekt zmiany paradygmatu, dotyczącego prywatności w sieci. Obserwując działania Apple w tym zakresie oraz to, jak zareagował na te zmiany rynek, myślę, że w najbliższym roku możemy spodziewać się zmian w zakresie możliwości remarketingowych czołowych dostawców sieci reklamowych. Zdecydowanie przedefiniowuje to podejście do kwestii związanych z budowaniem własnych mediów, takich jak listy do email czy SMS marketingu.

Michał Dąbrowski, Head of Marketing w Vercom

Jednym z kluczowych trendów w marketingu w 2022 z pewnością będzie CPaaS (Communications Platform-as-a-Service). Jest to niezwykle dynamicznie rosnący rynek usług, z którym każdy z nas ma styczność na co dzień, m.in. robiąc zakupy online, zamawiając taxi czy dokonując płatności mobilnych. Według danych ekspertów, światowy rynek CPaaS rośnie w tempie aż 33% rocznie, a w kolejnych latach ma utrzymać tę dynamikę. Głównymi stymulantami są tu rozwój e-commerce oraz cyfryzacja społeczeństwa. Platformy, oferujące rozwiązania w tym modelu, na dobre zmieniły zintegrowaną komunikację biznesową.

CPaaS to nowoczesne rozwiązania, służące firmom do komunikacji z klientami. Odbywa się to przy pomocy jednej, dedykowanej platformy, która porządkuje proces komunikacji przy użyciu wiadomości tekstowych, graficznych, głosowych oraz wideo, takich jak SMS, email, push czy OTT. Dzięki integracji wszystkich usług w jednym miejscu, komunikacja z klientem jest spójna, w większym stopniu zautomatyzowana i dzięki temu relatywnie tańsza w obsłudze. Wszystko to pozwala z kolei na większą efektywność prowadzonych działań w rozumieniu dostarczania komunikatów do odbiorców.

Katarzyna Garbaciak, Managing Director w EmailLabs

Regularnie odświeżana strategia komunikacji z klientami, pozwala nie tylko wyprzedzać konkurencję, ale także daje możliwość pokazania branży, odbiorcom, że stawiamy na innowacje i reprezentujemy nowoczesne podejście.

Aby osiągnąć jak najwyższy wskaźnik dostarczalności wiadomości Email, marketerzy nie mogą już dłużej omijać BIMI (ang. Brand Indicators for Message Identification). Dzięki jego wdrożeniu, prawidłowo uwierzytelniona za pomocą SPF, DKIM i DMARC wiadomość będzie wyróżniać się na skrzynkach odbiorczych – obok nazwy nadawcy pojawi się certyfikowane logo marki. Odbiorcy mogą w pełni zaufać nadawcy takiej wiadomości – BIMI to gwarancja technicznego i prawnego zabezpieczenia komunikacji prowadzonej z danej domeny. Warto pamiętać o możliwości sięgnięcia po wsparcie doświadczonych ekspertów. Nasz zespół przeprowadza przez każdy etap wdrożenia BIMI.

Więcej: https://freshmail.pl/blog/trendy-marketingowe-2022-wypowiedzi-ekspertow/

Leave a Reply

Your email address will not be published.